www.beskydy.cz - Novojičínsko a Frenštátsko - Rybí - RYBÍ

RYBÍ

Informace garantovaná majitelem/správcem
Adresa:Rybí č.p. 127, 742 65 Rybí
Telefon:+420 556 760 181
Email:obec(zavináč)rybi(tečka)cz
WWW:http://www.rybi.cz
GPS:49°35'53,610"N, 18°4'19,770"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Obec Rybí, dříve česky Rybník (v německých textech Reimlich), je údolní ves pod jižním svahem Libhošťské Hůrky a severovýchodními svahy Holiváku, vzdálená 5,5 km na východ od Nového Jičína. Je uzlem tří silnic - Nový Jičín, Kopřivnice, Štramberk. Svou polohou v Podradhošťské pahorkatině zve k turistickým vycházkám po krajině, která je tvarově velmi pestrá - možnost výhledu na Moravskou bránu, Jeseníky, Ostravu, Hostýnské vrchy, Beskydy. Obec se nachází v přírodním parku Podbeskydí, na katastru obce je registrováno celkem 58 významných krajinných prvků.

Status: obec
Celková výměra: 9020 ha
Počet obyvatel: 1234 (1.1.2016)
Okres: Nový Jičín
Obvody, části:
Střední nadmořská výška: 326 m n. m.
Je členem:

HISTORIE

Oblast osídlena již v pravěku, jak dokládají nálezy kamenných nástrojů z období středního paleolitu na jihozápadním svahu Libhošťské Hůrky (100 000 - 40 000 let př.n.l.) a nález dvou neolitických sekeromlatů v prostoru mezi Rybí a Sirkovými lázněmi (5 000 let př.n.l.).

Rybí je původně česká obec, jejíž název je spojován s Rybím potokem. Podle staré pověsti zničili Rybí společně se Štramberkem a okolními obcemi Tataři za svého vpádu roku 1241. Podobné zprávy však patří pouze do oblastí pověstí. Rybí původně patřilo k hradu Štramberku a dostávalo se do lenního držení manů štramberských pánů. V letech 1519 - 1521 se zde připomínají vladyka Jiří ze Závišic a jeho sestra Dorota z Rybího, kteří podávali stížnost proti umučení svého bratra Petra z Rybího v Novém Jičíně. V roce 1523 se Rybí dostalo k fulneckému panství Bernarda ze Žerotína, jeho synovec a nástupce Karel však Fulnecko s Rybím odprodal Oldřichovi Cetryšovi z Kynšperka. Při dělení panství v roce 1584 Rybí připadlo ke kunínskému panství. Jeho držitel Jan Balcar Cetryš z Kynšperka však musel pro finanční těžkosti právě Rybí odprodat v roce 1588 městu Novému Jičínu. Od této doby snášela obec osudy novojičínsko-štramberského panství až do 19. století.

Její první vrchností se stalo nejprve samotné město Nový Jičín, od roku 1624 po potrestání města za účast ve stavovském povstání se novým majitelem stal jezuitský řád a jeho školaská kolej v Olomouci. Ve stejném roce Rybí zažilo útrapy třicetileté války, když obec vypálili polští kozáci a v letech 1642 - 1648, kdy celou osadu vyplenili Švédové. Po zrušení jezuitskému řádu přešla obec s panstvím do majetku královské komory, krátce na to šlechtického ústavu v Olomouci a Brně, až konečně v roce 1781 se majitelem panství stala c.k. Tereziánská akademie ve Vídni.

Významnou kapitolou dějin obce tvoří období německé okupace.Tehdy se řada občanů zapojila do protifašistického odboje. Na jižním okraji lesa Rovně vznikly již počátkem 19. století zásluhou novojičínského měšťana Martina Ritze sirné lázně. Do roku 1999 se zde nacházelo plícní oddělení novojičínské nemocnice.

PAMÁTKY, ZAJÍMAVOSTI

Nejvýznamnější historickou památkou obce Rybí je kostel Nalezení sv. Kříže, lidová stavba z 15. století. Hřbitov u kostela je ohrazen zdí se vstupní branou (chráněná kulturní památka). Bývalé slavné procesí věřících z Nového Jičína na poutní kostely ve Štramberku připomínají stále dvě kapličky v poli.

V obci najdete Bludné kameny z doby ledové, největší umístěn u "Pomníku padlých".

Ze zajímavostí uveďme staré naleziště drahých kamenů u Rybího, které vzpomíná ve své zprávě moravský dějepisec Jan Jiří Středovský ( 1679 - 1713). Uvádí mimo jiné nálezy zlata v potoku protékajícím vesnicí a vzpomíná rovněž dvou měšťanů z Olomouce a Nového Jičína, kteří těmito nálezy velmi zbohatli.

Obec se nachází v přírodním parku Podbeskydí. Svou polohou v Podradhošťské pahorkatině zve k turistickým vycházkám po krajině - možnost výhledu na Moravskou bránu, Jeseníky, Ostravu, Hostýnské vrchy, Beskydy. Na katastru obce je registrováno celkem 58 významných krajinných prvků.

V obci se narodil akademický malíř, grafik a především ilustrátor dětských knih, národní umělec Adolf Zábranský ( 1909 - 1981 ). Jeho památník se nachází v Žerotínském zámku v Novém Jičíně.

KULTURA A SPORT

Obec Rybí je na regionální cyklotrase č.502 "Beskydy". Tato cyklotrasa začíná na Starém Jičíně, kde odbočuje z dálkové cyklotrasy č.5 "Moravská brána", vede přes Nový Jičín do Rybího a dále pokračuje přes Štramberk, Kopřivnici na Hukvaldy.

V obci jsou dva lyžařské vleky Polďák (délka 220m) a Bartoňka-Kocmínek (délka 450m) (Zdeněk Kalvoda, 723 301 692) i s večerním lyžováním.

Ze středu obce vede modrá TZ, která po napojení na červenou vás dovede až do Štramberku nebo Nového Jičína.

DOSTUPNOST

Rybí leží 4,5 km východním směrem od okresního města Nový Jičín.

  • Silnice: státní silnice č. II/482
  • Autobusová doprava :
    dvě autobusové linky :
    č. 880608 ( Nový Jičín - Rybí - Štramberk - Kopřivnice )
    č. 880646 ( Kopřivnice - Štramberk/město/ - Rybí - Nový Jičín )
    3 autobusové zastávky : autobusová zastávka "horní" u obecního úřadu, "u Fojtství" nedaleko kostela, "u Hanzelků"
  • Železniční doprava : Obec Rybí nemá vlakové nádraží, ani v její blízkosti nevede železniční trať. Vlakem je ale možno dojet do Nového Jičína, Kopřivnice nebo Štramberku, a potom využít poměrně časté autobusové spoje.


O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2025 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b